KİRALIK ARAÇTA HASARI KİM ÖDER?

Yolculuk yaparken konfor ve özgürlüğün tadını çıkarmak için kiralık araçlar mükemmel bir seçenek olabiliyor. Araç kiralama özellikle iş veya tatil seyahatleri için giderek daha popüler hale geliyor. Ancak bu konuda bir kaza durumuyla karşılaşıldığında, hasarın kim tarafından ödeneceği konusunda pek çok soru ortaya çıkıyor. Bu yazıda, kiralık araçta hasar durumunda sorumluluklar ve süreçler hakkında detaylı bilgi bulacaksınız.

KİRALIK ARACIN ALABİLECEĞİ HASARLAR

Kiralık araba kullanırken çeşitli nedenlerden dolayı hasarlar meydana gelebiliyor. Bu hasarlar aracın kullanımına, çevresel faktörlere ve trafik şartlarına bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. • Park sorunları, dar alanlarda manevra yaparken veya diğer araçlarla temas sonucu aracın dış yüzeyinde küçük çizikler, boyasız çarpmalar olabiliyor. • Taş çarpması, kuş çarpması veya başka bir nedenle camlarda oluşabilecek çatlaklar, kırıklar veya çizikler de hasara yol açabiliyor. • Kötü yol şartları, çukurlar, yüksek hızda sürüş veya park ederken oluşabilecek jant hasarları da karşılaşabileceğiniz hasarlardandır. • Ayrıca yoldaki keskin nesneler, çukurlar veya normal aşınma ve yıpranma nedeniyle lastik delinmeleri veya patlamalarına sebep olabiliyor. • Sigara yanıkları, lekeler, koltuk veya döşeme hasarları gibi iç mekan problemleri de araçta meydana gelen küçük hasarlar sayılıyor. • Bunların yanı sıra diğer araçlar veya sabit nesnelerle olan çarpışmalar sonucu geniş çaplı hasarlar oluşabiliyor. • Kullanıcı hatası, bakım ihmaline bağlı motor arızaları veya mekanik sorunlar ve fırtına, dolu yağışı, aşırı güneş ışığı gibi hava koşullarına bağlı oluşan problemler de araçta hasara sebep oluyor. Kiralık araçlarda meydana gelen hasarların çeşitliliği, genellikle kullanıcının dikkati, trafik kurallarına uyumu ve aracın güvenli kullanımına bağlıdır. Araç kiralama şirketleri genellikle bu tür hasarları değerlendiriyor. Şirketler hasarın sorumluluğunu belirlerken sözleşmeye dayalı standart prosedürleri izliyor. Kullanıcılara, aracı teslim almadan önce var olan hasarları belirtildiği bir formu doldurması ve aracı dikkatlice incelemesi öneriliyor. Yani araç kiralayacağınız zaman imzalayacağınız sözleşmeyi dikkatli bir şekilde incelemeniz ve hasar durumu ile ilgili aklınıza takılan soruları sormanız çok önemli.

KİRALIK ARAÇLA KAZA ANINDA YAPILMASI GEREKENLER

Kiralık araçla kaza yapıldığında, sakin olmak ve olayı doğru bir şekilde yönetmek oldukça önemli. Maddi hasarın büyümesini ve sağlık sorunlarının kötüleşmesini önlemek için sakinliğinizi korumanız gerekiyor. Kaza sonucu herhangi bir yaralanma ya da can kaybı olup olmadığını kontrol edin. Acil durum varsa, 112 aracılığıyla ambulans ve polis ekiplerini çağırın. Polis ekipleri gelene kadar araçların konumu değiştirmeyin. Kazaya karışan başka araç varsa sürücünün ehliyet ve ruhsat fotokopilerini alın. Ayrıca trafik poliçesi fotokopisini ve kaza tespit tutanağını eksiksiz doldurun. Araçtaki hasarlı bölgeleri fotoğraflayın. Bu fotoğraflar daha sonra hasarın değerlendirilmesi için kullanılabiliyor. Son olarak aracı kiraladığınız şirketle iletişime geçerek durumu bildirin. Unutmayın ki her firmanın prosedürü farklıdır, bu nedenle genel kaza prosedürlerine ek olarak, kiralık araç şirketinin ve sigorta şirketinin özel talimatlarına uyun.

KİRALIK ARAÇTA HASARIN ÖDENMESİ

Araç kiralarken en çok sorulan sorulardan biri kiralık araçta hasarı kim öder sorusu oluyor. Hasarın ödenmesi konusu araçta hasarın oluşma durumuna göre farklılık gösteriyor. Kusurlu taraf aracı kiralayan kişiyse aracın tamir süreci boyunca kira geliri olan "Kira Kaybı" kiralayan kişiden talep ediliyor. Araç tam kaskolu ise ve trafik sigortası varsa, bu sigortalar genellikle hasarı karşılıyor. Fakat alkollü ya da uyuşturucu madde etkisindeyken kaza yapılırsa, %100 kusurlu kabul ediliyor. Yani sigorta/kasko hasarı karşılamıyor.

Kazada diğer taraf kusurluysa, onun trafik sigortası ve kaskosu hasarı karşılıyor. Eğer kiralama sözleşmeniz "her şey dahil" ise, belirli durumlar dışında herhangi bir ücret talep edilmiyor; firma bütün masrafı karşılıyor. Genellikle düşük maliyeti olan hasarlarda kiralama şirketleri herhangi bir işlem yapmayabiliyor. Ayrıca motor arızası gibi durumlarda, genellikle kasko, hasarı karşılıyor. Ancak kullanıcı kaynaklı bir sorun varsa, kiralayan kişi ile firma arasında anlaşma sağlanmaya çalışılabilir. Bu gibi durumlarda mağdur olmamak adına kiralama yapmadan önce sözleşmeyi dikkatlice incelemek ve şirketin politikalarını anlamak, olası sorunları minimize etmede yardımcı olabilir. Kiralık araç kullanırken güvende kalmanız ve olası bir kaza durumunda doğru adımları atmanız hem sizin hem de diğer trafik kullanıcılarının güvenliği açısından önemli taşıyor.


WhatsApp Hattı
Hemen Ara